✏️ Editar links de la unidad

Ejercicio resuelto balance y ratios Baleares 2026 (examen ordinaria junio).

by Javier Martínez Argudo

A continuación tienes el enunciado y la solución en catalán y luego en castellano


VERSIÓ EN CATALÀ

Enunciat

L’empresa Paff, SL, presenta les següents partides patrimonials a 31 de desembre de 2025:

PartidaImport
Proveïdors d’immobilitzat a llarg termini20.000 €
Hisenda pública deutora per diferents conceptes15.000 €
Creditors per prestació de serveis6.000 €
Capital60.000 €
Reserves voluntàries8.000 €
Resultat de l’exercici (benefici)25.000 €
Maquinària175.000 €
Matèries primeres25.000 €
Bancs8.000 €
Organismes de la seguretat social creditors3.000 €
Clients11.000 €
Reserva legal12.000 €
Amortització acumulada d’immobilitzat material7.000 €
Proveïdors55.000 €
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit50.000 €
Utillatge12.000 €

Es demana:

a) Calcula i interpreta les ràtios de garantia, liquiditat i autonomia financera, així com el fons de maniobra. Deixa indicats els càlculs fets. (1,6 punts)

b) A la vista dels resultats obtinguts, proposaries alguna millora a la situació financera de l’empresa? Quina? (0,4 punts)

Solució

Classificació de les partides (balanç)

Abans de calcular les ràtios, cal ordenar les partides en les masses patrimonials.

Actiu no corrent (béns que l’empresa utilitza durant més d’un any): maquinària 175.000 + utillatge 12.000. L’amortització acumulada (7.000) és el desgast ja registrat dels béns, per la qual cosa resta del valor de l’immobilitzat.

ANC = 175.000 + 12.000 − 7.000 = 180.000 €

Actiu corrent (es converteix en diners en menys d’un any): matèries primeres 25.000 + clients 11.000 + Hisenda pública deutora 15.000 + bancs 8.000.

AC = 25.000 + 11.000 + 15.000 + 8.000 = 59.000 €

Total actiu = 180.000 + 59.000 = 239.000 €

Patrimoni net (de les persones sòcies): capital 60.000 + reserva legal 12.000 + reserves voluntàries 8.000 + resultat de l’exercici 25.000.

PN = 105.000 €

Passiu no corrent (deutes a més d’un any): proveïdors d’immobilitzat a llarg termini 20.000 + deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 50.000.

PNC = 70.000 €

Passiu corrent (deutes a menys d’un any): proveïdors 55.000 + creditors per prestació de serveis 6.000 + organismes de la Seguretat Social creditors 3.000.

PC = 64.000 €

Total patrimoni net i passiu = 105.000 + 70.000 + 64.000 = 239.000 €. Es compleix la igualtat fonamental, ja que l’actiu és igual al patrimoni net més el passiu.

El passiu total (exigible) és PNC + PC = 70.000 + 64.000 = 134.000 €.

a) Ràtios i fons de maniobra

1) Ràtio de garantia

Mesura la capacitat de l’empresa per pagar totes les seves deutes (a curt i a llarg termini) amb el conjunt dels seus béns i drets.

Garantia = Actiu / Passiu = 239.000 / 134.000 = 1,78

Interpretació: per cada euro de deute, l’empresa té 1,78 € d’actiu. El valor recomanable està entre 1,5 i 2, i el resultat hi és dins. L’empresa és solvent: té actius suficients per respondre de totes les seves deutes i està lluny del risc de fallida.

2) Ràtio de liquiditat

Mesura la capacitat de pagar les deutes que venen en menys d’un any amb els béns i drets que es converteixen en diners en aquest mateix termini.

Liquiditat = Actiu corrent / Passiu corrent = 59.000 / 64.000 = 0,92

Interpretació: per cada euro de deute a curt termini, l’empresa només té 0,92 € d’actiu corrent. El valor recomanable és d’entre 1,5 i 2, i el resultat és inferior fins i tot a 1. L’empresa no pot fer front als pagaments a curt termini amb els seus actius corrents i té un risc de problemes de liquiditat (de suspensió de pagaments tècnica).

3) Ràtio d’autonomia financera

Mesura quina part del finançament és pròpia en relació amb el finançament extern: fins a quin punt l’empresa és independent dels creditors.

Autonomia financera = Patrimoni net / Passiu = 105.000 / 134.000 = 0,78

Interpretació: per cada euro de deute, l’empresa té 0,78 € de recursos propis. El valor recomanable és d’entre 0,7 i 1,5 aproximadament, així que el resultat és adequat: l’empresa no depèn excessivament del finançament aliè, tot i que el finançament propi és una mica inferior al que s’ha demanat.

4) Fons de maniobra

És la part de l’actiu corrent que està finançada amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent).

FM = Actiu corrent − Passiu corrent = 59.000 − 64.000 = −5.000 €

Es pot comprovar pel costat dels recursos permanents: FM = (PN + PNC) − ANC = (105.000 + 70.000) − 180.000 = −5.000 €.

Interpretació: el fons de maniobra és negatiu. L’actiu corrent (59.000 €) no arriba a cobrir el passiu corrent (64.000 €), de manera que 5.000 € de l’actiu no corrent estan finançats amb deutes a curt termini. És una situació de desequilibri financer a curt termini, coherent amb la liquiditat inferior a 1.

Conclusió del apartat: l’empresa és solvent a llarg termini (garantia i autonomia correctes), però té un problema de liquiditat a curt termini.

b) Proposta de millora

El problema és el curt termini, per tant, l’objectiu és allargar el termini de les deutes i/o augmentar l’actiu corrent. Algunes mesures possibles:

  1. Renegociar part del deute a curt termini perquè passi a llarg termini. Per exemple, convertir una part dels 55.000 € de proveïdors en un préstec a llarg termini. Amb mobilitzar només 5.000 € el fons de maniobra ja seria zero, i amb una mica més la liquiditat superaria 1.
  2. Reforçar els recursos permanents retenint el benefici de l’exercici (25.000 €) com a reserves en lloc de repartir-lo, o fent una ampliació de capital.
  3. Accelerar els cobraments, per exemple, cobrar els 11.000 € de clients i els 15.000 € que deu Hisenda, o vendre existències, per augmentar la tresoreria.

VERSIÓN EN CASTELLANO

Enunciado

La empresa Paff, SL, presenta las siguientes partidas patrimoniales a 31 de diciembre de 2025:

PartidaImporte
Proveedores de inmovilizado a largo plazo20.000 €
Hacienda pública deudora por diferentes conceptos15.000 €
Acreedores por prestación de servicios6.000 €
Capital60.000 €
Reservas voluntarias8.000 €
Resultado del ejercicio (beneficio)25.000 €
Maquinaria175.000 €
Materias primas25.000 €
Bancos8.000 €
Organismos de la seguridad social acreedores3.000 €
Clientes11.000 €
Reserva legal12.000 €
Amortización acumulada de inmovilizado material7.000 €
Proveedores55.000 €
Deudas a largo plazo con entidades de crédito50.000 €
Utillaje12.000 €

Se pide:

a) Calcula e interpreta las ratios de garantía, liquidez y autonomía financiera, así como el fondo de maniobra. Deja indicados los cálculos hechos. (1,6 puntos)

b) A la vista de los resultados obtenidos, ¿propondrías alguna mejora a la situación financiera de la empresa? ¿Cuál? (0,4 puntos)

Solución

Clasificación de las partidas (balance)

Antes de calcular las ratios, hay que ordenar las partidas en las masas patrimoniales.

Activo no corriente (bienes que la empresa utiliza durante más de un año): maquinaria 175.000 + utillaje 12.000. La amortización acumulada (7.000) es el desgaste ya registrado de los bienes, por lo que resta del valor del inmovilizado.

ANC = 175.000 + 12.000 − 7.000 = 180.000 €

Activo corriente (se convierte en dinero en menos de un año): materias primas 25.000 + clientes 11.000 + Hacienda pública deudora 15.000 + bancos 8.000.

AC = 25.000 + 11.000 + 15.000 + 8.000 = 59.000 €

Total activo = 180.000 + 59.000 = 239.000 €

Patrimonio neto (de los socios): capital 60.000 + reserva legal 12.000 + reservas voluntarias 8.000 + resultado del ejercicio 25.000.

PN = 105.000 €

Pasivo no corriente (deudas a más de un año): proveedores de inmovilizado a largo plazo 20.000 + deudas a largo plazo con entidades de crédito 50.000.

PNC = 70.000 €

Pasivo corriente (deudas a menos de un año): proveedores 55.000 + acreedores por prestación de servicios 6.000 + organismos de la Seguridad Social acreedores 3.000.

PC = 64.000 €

Total patrimonio neto y pasivo = 105.000 + 70.000 + 64.000 = 239.000 €. Se cumple la igualdad fundamental, ya que el activo es igual al patrimonio neto más el pasivo.

El pasivo total (exigible) es PNC + PC = 70.000 + 64.000 = 134.000 €.

a) Ratios y fondo de maniobra

1) Ratio de garantía

Mide la capacidad de la empresa para pagar todas sus deudas (a corto y a largo plazo) con el conjunto de sus bienes y derechos.

Garantía = Activo / Pasivo = 239.000 / 134.000 = 1,78

Interpretación: por cada euro de deuda, la empresa tiene 1,78 € de activo. El valor recomendable está entre 1,5 y 2, y el resultado está dentro. La empresa es solvente: tiene activos suficientes para responder de todas sus deudas y está lejos del riesgo de quiebra.

2) Ratio de liquidez

Mide la capacidad de pagar las deudas que vencen en menos de un año con los bienes y derechos que se convierten en dinero en ese mismo plazo.

Liquidez = Activo corriente / Pasivo corriente = 59.000 / 64.000 = 0,92

Interpretación: por cada euro de deuda a corto plazo, la empresa solo tiene 0,92 € de activo corriente. El valor recomendable es de entre 1,5 y 2, y el resultado es inferior incluso a 1. La empresa no puede hacer frente a los pagos a corto plazo con sus activos corrientes y tiene riesgo de problemas de liquidez (suspensión de pagos técnica).

3) Ratio de autonomía financiera

Mide qué parte de la financiación es propia en relación con la financiación externa, es decir, hasta qué punto la empresa es independiente de sus acreedores.

Autonomía financiera = Patrimonio neto / Pasivo = 105.000 / 134.000 = 0,78

Interpretación: por cada euro de deuda, la empresa tiene 0,78 € de recursos propios. El valor recomendable es de entre 0,7 y 1,5 aproximadamente, así que el resultado es adecuado: la empresa no depende excesivamente de la financiación ajena, aunque la financiación propia es algo inferior a la ajena.

4) Fondo de maniobra

Es la parte del activo corriente que está financiada con recursos permanentes (patrimonio neto y pasivo no corriente).

FM = Activo corriente − Pasivo corriente = 59.000 − 64.000 = −5.000 €

Se puede comprobar por el lado de los recursos permanentes: FM = (PN + PNC) − ANC = (105.000 + 70.000) − 180.000 = −5.000 €.

Interpretación: el fondo de maniobra es negativo. El activo corriente (59.000 €) no llega a cubrir el pasivo corriente (64.000 €), de modo que 5.000 € del activo no corriente están financiados con deudas a corto plazo. Es una situación de desequilibrio financiero a corto plazo, coherente con la liquidez inferior a 1.

Conclusión del apartado: la empresa es solvente a largo plazo (garantía y autonomía correctas), pero tiene un problema de liquidez a corto plazo.

b) Propuesta de mejora

El problema está en el corto plazo, así que el objetivo es alargar el plazo de las deudas y/o aumentar el activo corriente. Algunas medidas posibles:

  1. Renegociar parte de la deuda a corto plazo para que pase a largo plazo. Por ejemplo, convertir una parte de los 55.000 € de proveedores en un préstamo a largo plazo. Con movilizar solo 5.000 € el fondo de maniobra ya sería cero, y con algo más la liquidez superaría 1.
  2. Reforzar los recursos permanentes reteniendo el beneficio del ejercicio (25.000 €) como reservas en lugar de repartirlo, o haciendo una ampliación de capital.
  3. Acelerar los cobros, por ejemplo, cobrar los 11.000 € de clientes y los 15.000 € que debe Hacienda, o vender existencias, para aumentar la tesorería.